Protokół Nr XII/03

Protokół Nr XII/03
PROTOKÓŁ NR XII/03

PROTOKÓŁ NR XII/03

Sesji Rady Gminy Gródek z dnia 29 grudnia 2003 r.

Obradom Sesji, które rozpoczęły się o godzinie 1000 w Gminnym Ośrodku Kultury w Gródku, przewodniczyła Pani Krystyna Klimkiewicz - Przewodnicząca Rady Gminy. Protokołowała Pani Dorota Gościk - pracownik Urzędu Gminy Gródek.

Pani Krystyna Klimkiewicz obrady XII Sesji Rady Gminy rozpoczęła od przywitania radnych Rady Gminy, sołtysów, zaproszonych gości oraz wszystkich przybyłych na dzisiejszą Sesję.

Na podstawie listy obecności stwierdziła, że na stan 15 radnych, w obradach uczestniczy 12, co zapewnia regulaminowe qurum do podejmowania prawomocnych uchwał. Uprzedziła również, że Radna Grażyna Danesh dotrze na obrady Sesji z ok. 15 minutowym spóźnieniem.

W obradach nie uczestniczyli: Pan Tomasz Gutowski - Wiceprzewodniczący Rady Gminy oraz Radny Eugeniusz Nowicki. (listy obecności radnych, sołtysów oraz gości zaproszonych stanowią kolejno załączniki Nr 2, Nr 3 i Nr 4 do niniejszego protokołu).

Przewodnicząca Rady - Pani Krystyna Klimkiewicz przedstawiła projekt porządku obrad. (stanowiący załącznik Nr 1 do niniejszego protokołu).

Do przedstawionego porządku obrad uwag nie wniesiono. Radni jednogłośnie przyjęli zaproponowany porządek obrad XII Sesji Rady Gminy Gródek:

Głosowało 12 Radnych.

Za przyjęciem - 12, przeciw - 0, wstrzymujących się - 0

Porządek obrad:

1. Przyjęcie protokołu XI Sesji Rady Gminy.

2. Wnioski, interpelacje i zapytania radnych.

3. Odpowiedzi Wójta Gminy na wnioski, interpelacje i zapytania radnych.

4. Sprawy różne.

5. Informacja o pracy Wójta Gminy w okresie międzysesyjnym.

6. Podjęcie uchwał w sprawie:

a) zmian w budżecie gminy na 2003 r.,

b) wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2003 ,

c) przyjęcia darowizny w postaci nieruchomości gruntowej,

d) zniesienia współwłasności nieruchomości,

e) ustalenia planu inwestycji gminnych na lata 2004 - 2006,

f) trybu postępowania o udzielenie dotacji z budżetu Gminy Gródek podmiotom nie zaliczonym do sektora finansów publicznych i nie działającym w celu osiągnięcia zysku na realizację zadań Gminy, sposobu rozliczania dotacji oraz kontroli wykonywania zadań.

g) powierzenia przez gminę Gródek, Gminie Białystok zadań publicznych w zakresie oświaty i wychowania.

7. Stanowisko Rady Gminy w sprawie złożenia wniosku do Zarządu Powiatu Białostockiego o dokonanie zmian w planie inwestycyjnym w zakresie dróg powiatowych dotyczących Gminy Gródek na lata 2004 - 2007.

8. Zamknięcie obrad.

Ad. 1.

Przewodnicząca Rady - Pani Krystyna Klimkiewicz poinformowała radnych, że protokół XI Sesji Rady Gminy jest udostępniony na stole protokolanta. Zachęciła do zapoznania się z jego treścią, a następnie przystąpiła do zatwierdzenia protokołu.

Poinformowała również, iż w związku z przybyciem Radnej Grazyny Danesh, na stan 15 radnych w obradach uczestniczy 13.

Za przyjęciem protokołu - 13, przeciw - 0, wstrzymujących się - 1

Protokół XI Sesji Rady Gminy został przyjęty.

Ad. 2. i 3.

Przewodnicząca Rady - Pani Krystyna Klimkiewicz odczytała odpowiedź Wójta Gminy Gródek z dnia 24 listopada 2003 r. na interpelację zgłoszoną przez Radnego Włodzimierza Grycuka. Zgłaszana na Sesji Rady interpelacja dotyczyła nieprzyjemnych zapachów wydostających się ze studzienek kanalizacyjnych na ul. Michałowskiej w Gródku.

Przewodnicząca Rady przeprosiła adresata odpowiedzi, że otrzymał ją dopiero dzisiaj, tłumacząc to tym, iż z powodu swojej nieobecności nie była w stanie wcześniej dostarczyć pisma Radnemu.

Wójt Gminy Gródek do odczytanej odpowiedzi dodał, że na początku przyszłego roku postara się zwentylować powyższą studzienkę, co w rezultacie powinno spowodować zniknięcie problemu przykrego zapachu. (odpowiedź Wójta stanowi załącznik Nr 5 do niniejszego protokołu).

Radny Włodzimierz Grycuk podziękował za udzieloną odpowiedź.

Pani Krystyna Klimkiewicz kolejno odczytała pisma, które wpłynęły do Rady Gminy Gródek:

  • pismo z dnia 27 listopada 2003 r. od Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Pana Marka Zagórskiego. Tematem pisma jest informacja o konieczności współpracy sołtysów z samorządem gminnym - o konieczności zapraszania sołtysów na Sesje Rady Gminy. (pismo stanowi załącznik Nr 6 do niniejszego protokołu)

  • prośba z dnia 18 grudnia 2003 r. Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Zarządu Rejonowego z siedzibą w Gródku o utworzenie w budynku po przedszkolu w Gródku Domu Spokojnej Starości. (prośba stanowi załącznik Nr 7 do niniejszego protokołu).

Pismo, poruszające podobny problem, otrzymał dnia 16 grudnia 2003 r. Wójt Gminy Gródek. Autorami pisma byli rolnicy ze wsi Załuki. (pismo stanowi załącznik Nr 8 do niniejszego protokołu).

Wójt Gminy Gródek - Pan Wiesław Kulesza ustosunkowując się do pism dotyczących utworzenia Domu Spokojnej Starości stwierdził, że stworzenie takiej placówki w Gródku na pewno byłoby znacznym ułatwieniem dla naszych emerytów i osób starszych. Jednak decyzja o utworzeniu Domu Spokojnej Starości musi być poprzedzona szczegółową analizą - należałoby zprognozować ile osób byłoby chętnych zamieszkać w takim domu. Zorganizowanie oraz utrzymanie takiej placówki bez wcześniejszego zbadania sytuacji z pewnością znacznie obciążyłoby budżet Gminy.

Wójt Gminy zwrócił się do Radnych aby zastanowili się nad tym problemem, a następnie zaproponował aby dokładnie przeanalizować go na najbliższej Sesji.

  • podanie z dnia 29 grudnia 2003 r. złożone przez sołtysów wsi PGR Waliły, Waliły, Radunin, Nowosiółki, Borki i Załuki dotyczące ujęcia w planach inwestycyjnych Gminy Gródek na 2004 r. zmiany nawierzchni drogi gminnej łączącej ul. Rzemieślniczą z PGR Waliły.

(podanie stanowi załącznik Nr 9 do niniejszego protokołu).

Wójt Gminy Gródek poinformował, iż droga ta jest ujęta w planie inwestycyjnym Gminy na lata 2004 - 2006. Jej modernizacja zaplanowana została na 2005 r.

Radny Janusz Michał Cimochowicz - stwierdził: "Do tej pory nie została uruchomiona linia autobusowa do Świsłoczan. Jaki jest tego powód?". Prosił o interwencję w tej sprawie. Ponowił wniosek o zainstalowanie punktów świetlnych we wsi Zielona. Prosił także o wyjaśnienie w jaki sposób zostały załatwione sprawy roszczeniowe wobec Gminy Gródek.

Pan Wiesław Kulesza - Wójt Gminy Gródek wyjaśnił, że sprawa uruchomienia linii autobusowej jest chwilowo, ale nie na długo, zawieszona. W najbliższym czasie dyrekcja PKS ma podjąć decyzję czy uruchomić daną linię, a jeżeli tak, to w jaki sposób (czy przez daną wieś będą jeździć autobusy relacji Białystok-Podozierany czy Białystok-Chomontowce). W przypadku gdy Dyrekcja PKS negatywnie rozpatrzy nasz wniosek - kontynuował Wójt - skorzystamy z usług innego przewoźnika.

Jeżeli chodzi punkty świetlne to w styczniu 2004 r. będą one przedłużane we wsi Zubki oraz na ul. Szkolnej w Gródku. Budowa nowych punktów świetlnych jest sprawą bardziej skomplikowaną, niż ich przedłużanie. Budowa wiąże się z całą procedurą (wniosek - rozpatrzenie wniosku - wydanie decyzji - pozwolenie na budowę). Należy skompletować odpowiednią dokumentację oraz zabezpieczyć środki w budżecie. Ustawienie 5 lamp we wsi Zielona zostało, wspólnie z Kierownikiem Zakładu Energetycznego, zaplanowane na przyszły rok.

Jeżeli chodzi o sprawy roszczeniowe - kontynuował Wójt - to:

  • na mocy postanowienia Sądu Okręgowego w Białymstoku powództwo przewoźnika odnośnie roszczeń zostało w całości oddalone.

  • odbyły się kolejne rozprawy w sprawie przejęcia gruntów pod Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gródku. Został skierowany wniosek do Sądu o przejęcie gruntów biorąc pod uwagę, że wartość nakładów poniesionych przez Gminę przekracza w sposób wyraźny wartość tych gruntów. Trzeba się jednak liczyć z tym, że koszty poniesione przez Gminę, aby tę sprawę doprowadzić do końca, mogą być znaczne - będziemy musieli zaciągnąć opinii biegłego sądowego. Na wysokość powyższych kosztów wpływ mogą mieć również nowe dowody wnoszone przez stronę, która stwierdziła ostatnio, iż budynek GOK został wybudowany na fundamentach oraz z cegieł budynku, który tam kiedyś istniał.

  • dla pracownika, który pobierał opłaty na granicy będziemy musieli niestety zapłacić za godziny nadliczbowe oraz uregulować koszty związane z odprawą.

Radny Jerzy Karpiuk ponowił wniosek dotyczący wycięcia topoli przy ul. Chodkiewiczów 38. Poruszył także sprawę drogi do Nowosiółek - „Zostało wysłane pismo ale żadnej odpowiedzi nie ma” - mówił Radny.

Wójt Gminy Gródek poinformował, że prowadzona jest akcja wycinania topoli przy drogach gminnych. Zapewnił, że wystąpi z wnioskiem do Starostwa Powiatowego o uzyskanie pozwolenia na wycięcie również i tego drzewa.

Poinformował, że przedmiotowe pismo skierowane było do Zarządu Dróg Powiatowych i on nie jest uprawniony do udzielania odpowiedzi. Zostało zainicjowane spotkanie właścicieli firmy „Bradro” oraz dyrekcji Powiatowego Zarządu Dróg, na którym omówiona została sprawa drogi w Nowosiółkach, wysunięte zostały pewne wnioski, które dzisiaj, w dalszej części obrad, przedstawione zostaną Radzie. Dalsze decyzje odnośnie tej drogi uzależnione będą od tego jakie stanowisko zajmie dziś Rada.

Przewodnicząca Rady - Pani Krystyna Klimkiewicz wystosowała w imieniu mieszkańców Stacji Walił prośbę o wybudowanie na przystanku autobusowym wiaty. Ponowiła także wniosek o ustawienie barierek we wsi PGR Waliły.

Wójt Gminy poinformował, że w związku z tym, że w pobliżu przystanku nie ma miejsca na typową wiatę, zostanie wybudowane jedynie zadaszenie oraz ławka.

Pan Mirosław Gryko - Kierownik Komunalnego Zakładu Budżetowego w Gródku zapewnił, iż zadaszenie zostanie wykonane do końca stycznia 2004 r.

Jeżeli zaś chodzi o barierki we wsi PGR Waliły - kontynuował Wójt - to według Powiatowego Zarządu Dróg ich wykonanie i ustawienie będzie dokonane zaraz po nowym roku, kiedy zatwierdzony zostanie nowy budżet.

Radny Jan Grycuk podziękował, w imieniu mieszkańców bloku przy ul. Południowej 4 w Gródku, Kierownikowi KZB za wstawienie nowych drzwi wejściowych.

Radny Wieczysław Gościk poinformował, iż mieszkańcy ul. Piaskowej i ul. Chodkiewiczów w Gródku nie mogą oglądać, z powodu zakłóceń, I programu TV. Prosił o interwencję w tej sprawie.

Wójt Gminy Gródek stwierdził, że podobna sytuacja miała miejsce we wsi Zubry. Po interwencji oraz wizycie ekspertów, którzy zlokalizowali przyczynę zakłóceń problem znikną. Wójt zapewnił, że również w tej sprawie będzie interweniował. Poprosił Radnego o dostarczenie bliższych danych mogących określić okręg największych zakłóceń.

Radny Bronisław Kazberuk wnioskował o wycięcie krzaków przy drodze Wiejki - Podozierany oraz zasypanie dziury na skrzyżowaniu dróg Wiejki - Podozierany.

Wójt Gminy - Pan Wiesław Kulesza sprawę zasypania dziury przyjął jako wniosek, który zostanie przekazany Komunalnemu Zakładowi Budżetowemu w Gródku.

„Jeżeli zaś chodzi o wycięcie krzaków przy drodze, dobrze byłoby aby jakiś mieszkaniec wsi Podozierany zechciałby, na podstawie umowy zlecenia, odkrzaczyć dany odcinek drogi. W ostatnim czasie w taki sposób zostały odkrzaczone drogi we wsiach Skroblaki i Bobrowniki” - mówił Wójt.

Radna Adela Czaban poinformowała, iż zrobiła wykaz interpelacji zgłaszanych przez nią na Sesjach Rady Gminy w 2003 r. Na 24 zgłoszone interpelacje, 8 nie zostało załatwionych - twierdziła Radna. Interpelacje te dotyczyły m.in. sprawy mostu, przeniesienia boiska, budowy oświetlenia oraz wiat na przystankach autobusowych w Królowym Moście, Pieszczanikach, Widłach. Prosiła o jak najszybsze odbudowanie tych przystanków, gdyż ich brak jest bardzo uciążliwy dla podróżnych.

Zapytała także: „Czy Pan Wójt ma rozeznanie ile osób z terenu gminy z wyższym wykształceniem i tytułem magistra nie ma pracy?”

Wójt Gminy Gródek ustosunkowując się do stwierdzenia Radnej dotyczącego nie załatwianych wniosków i interpelacji, odpowiedział, iż żadna ze spraw poruszanych przez nią na Sesji nie pozostała bez jakiejkolwiek odpowiedzi, odzewu, czy też próby załatwienia. Niektóre jednak sprawy wymagają czasu. Stwierdził, iż wyraźnie został określony zarówno sposób jak i termin załatwienia spraw dotyczących mostu, boiska, czy też kwestii zgłaszanych przez Radną na ostatniej Sesji.

„Wiadomo, że zimą boiska się nie zbuduje - mówił Wójt. Okres ten można jednak wykorzystać na załatwienie niezbędnych formalności w zakresie lokalizacji boiska czy też przygotowania i przeprowadzenia przetargu na wyłonienie wykonawcy na jego budowę. Na zebraniu w Królowym Moście zostało także ustalone, że jak tylko zostanie wybudowane nowe boisko i sprzedany teren pod dotychczasowym, powstaną możliwości żeby zmodernizować przedmiotowy most. Na ten cel zostały zabezpieczone również środki w budżecie Gminy na 2004 r.

Odpowiadając na wnioski zgłaszane przez Radną na ostatniej Sesji, Wójt Gminy mówił: „Zarówno oznakowanie drogi krajowej E-65, jak i rynienka przy posesji Pana Romanowicza zostały zaprojektowane zgodnie z przepisami i w taki sposób muszą przebiegać”.

Jeżeli chodzi o odbudowę przystanków, został wystosowany w tej sprawie wniosek do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Na początku 2004 r., kiedy będzie nowy budżet zostanie podjęta decyzja o ewentualnej budowie przystanków. W przypadku odmownej decyzji Dyrekcji przystanki będą musiały być wybudowane przez nas.

Udzielając odpowiedzi na zapytanie Radnej odnośnie liczby osób z wyższym wykształceniem pozostających bez pracy, Wójt Gminy poinformował, iż nie jest w stanie dokładnie określić tej liczby - Urząd Gminy nie prowadzi takiego rejestru. Dane takie można jednak uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy, co też często jest czynione przy okazji pisania wniosków o granty.

Radny Włodzimierz Grycuk - Dnia 4 grudnia 2003 r. ruszyła IV edycja Programu Sapard. Czy Gmina Gródek napisała i złożyła w ramach tego Programu wniosek na zagospodarowanie terenu wokół zbiornika wodnego w Zarzeczanach?

Wójt Gminy Gródek poinformował, że aby móc ubiegać się o środki z zewnątrz należy dysponować odpowiednią dokumentacją. Przypomniał, iż owego czasu składany był do Euroregionu Niemen wniosek na wykonanie studium wykonalności na zagospodarowanie terenu wokół zbiornika wodnego w Zarzeczanach. Niestety na wykonanie tego dokumentu nie dostaliśmy grantu. Obecnie jest przygotowywany projekt na wybudowanie wokół zalewu obiektów rekreacyjno - sportowych: boiska, kortów tenisowych, amfiteatru wraz z niezbędnym uzbrojeniem i infrastrukturą. Poinformował, że termin składania wniosków do Programu Sapard upływa 12 stycznia 2004 r. W przypadku gdyby termin wykonania projektu uniemożliwił nam złożenie wniosku do Sapardu, ponownie podejmiemy ten temat jak tylko wejdą Fundusze Strukturalne.

Ad. 4

Przewodnicząca Rady - Pani Krystyna Klimkiewicz udzieliła głosu skarbnikowi drużyny „Gryf” Gródek, Panu Wojciechowi Matejczuk.

Pan Wojciech Matejczuk pokrótce przedstawił sytuację finansową „Gryfa”. Poinformował, iż drużyna otrzymała dotację z Gminy w wysokości 12.000 zł, sponsorzy wspomogli kwotą równą 5.200 zł. Wykorzystane zostało 4.241,51 zł. (materiały informacyjne o sytuacji finansowej stanowią załącznik Nr 10 do protokołu). Przedstawił plan wydatków na 2004 r. oraz wystąpił z wnioskiem do Rady o przekazanie środków na ich pokrycie.

Radny Wieczysław Gościk - Jaka to miałaby być kwota?

Pan Wojciech Matejczuk - Plan wydatków opiewa na kwotę 44.000 zł.

Radny Jerzy Karpiuk - Czy były sporządzane bilanse zamknięcia i otwarcia ”Gryfa”? Czy został przekazany majątek drużyny gdy działała jeszcze przy GOK w Gródku?

Pan Wojciech Matejczuk - Tak, majątek został przekazany. Do 31 grudnia 2003 r. zostanie dokonany spis sprzętu będącego na stanie drużyny.

Wójt Gminy poinformował, że w związku z wejściem w życie ustawy o pożytku publicznym, zmienia się zakres udzielania dotacji. Dzisiaj zostanie przedłożony Radzie Gminy projekt uchwały określający tryb udzielania dotacji. Dodał iż, wniosek drużyny o wsparcie finansowe będzie rozpatrywany w trybie określonym w uchwale.

Przewodnicząca Rady - Pani Krystyna Klimkiewicz podziękowała skarbnikowi drużyny „Gryf” za przybycie i przekazanie informacji finansowych, a następnie poprosiła o zabieranie głosu sołtysów i zaproszonych gości.

Sołtys wsi Waliły - Pani Bożena Adamczyk wnioskowała o przedłużenie oświetlenia we wsi Waliły.

Wójt Gminy poprosił o złożenie tego wniosku na piśmie.

Sołtys wsi Bobrowniki - Pan Leszek Małaszewski podziękował za pomoc w zorganizowaniu wycinki krzaków przy drodze w Bobrownikach. Korzystając z obecności pracownicy Granicznego Punktu Kontrolnego w Bobrownikach, prosił o kontrolowanie na szosie nie tylko Białorusinów wjeżdżających do Polski ale i wyjeżdżających z naszego kraju. „W ostatnim czasie dochodzi do coraz częstszego zastraszania Polaków przez pijanych Białorusinów” - mówił sołtys.

Pani Magdalena Perkowska - Pracownik GPK w Bobrownikach zapewniła, że prośbę tą przekaże swojemu dowódcy.

Sołtys wsi PGR Waliły - Pani Anna Petelska wyszła z propozycją wybudowania boiska w Królowym Moście czynem społecznym.

Radna Adela Czaban stwierdziła, iż nie jest to możliwe, gdyż nie określono jeszcze lokalizacji boiska.

Sołtys wsi Mieleszki - Pan Wiktor Łotysz zainteresował się kto zajmie się kolczykowaniem bydła.

Wójt Gminy poinformował, iż kwestia kolczykowania zostanie wyjaśniona przez Starostwo Powiatowe w Białymstoku, które ustali kto i w jaki sposób będzie się tym teraz zajmować.

Pan Eugeniusz Żukowski - Prezes Spółdzielni Usług Rolniczych w Gródku - Czy planowane jest zorganizowanie w Gminie Gródek skupu padliny?

Wójt Gminy -Wiadomym jest, iż wybudowanie i utrzymanie spalarni jest inwestycją bardzo drogą. Rozmawiałem z przedstawicielem firmy, która ma uprawnienia do odbioru padliny. Wynajęcie i zlecenie takiej firmie odbioru padliny z terenu naszej gminy byłoby chyba najlepszym rozwiązaniem.

Sołtys wsi Bielewicze - Pan Henryk Gorodowienko wnioskował o modernizację drogi do Bielewicz.

Wójt Gminy - poinformował, iż modernizacja i utwardzenie asfaltem tego odcinka drogi zostało ujęte w planie inwestycyjnym Powiatu Białostockiego.

Sołtys wsi Waliły - Pani Bożena Adamczyk poinformowała, że zupełnie zawalił się most do Królowego Stojła. Ponowiła propozycję jego odbudowy czynem społecznym. „Dostarczcie nam jedynie materiały” - mówiła.

Wójt Gminy Gródek ustosunkowując się do tej propozycji stwierdził, iż most powinien być budowany przez fachowców a nie społecznie.

Sołtys wsi Królowe Stojło - Pani Anna Szemiot dodała, iż most ten jest niezbędny mieszkańcom wsi.

Przewodnicząca Rady - Pani Krystyna Klimkiewicz - wnioskowała o przedłużenie oświetlenia na ul. Tartacznej w Waliłach Stacji. Zapytała jakie jest stanowisko władz PKS odnośnie usytuowania przystanku autobusowego przy ul. Sosnowej?

Wójt Gminy poinformował, iż obecnie organizowany jest przystanek na żądanie obok Szkoły Podstawowej w Gródku. Problemów z jego organizacją było wiele. Wynikały one głównie z przepisów ustalonych przez PKS. Jeżeli chodzi o przystanek przy ul. Sosnowej, to po rozmowie z dyrekcją PKS doszliśmy do wniosku aby zrezygnować z jego budowy, gdyż przystanki usytuowane byłyby za blisko siebie. Ewentualne - kontynuował Wójt - możemy przesunąć dotychczasowy przystanek i wówczas ustawić nowy.

Przewodnicząca Rady była przeciwna tej propozycji. „Pozostawmy więc tak jak jest” - mówiła.

Radny Włodzimierz Grycuk podpowiedział aby Rady Sołeckie wsi Waliły, PGR Waliły, Radunin i Królowe Stojło zjednoczyły się i wystosowały pismo do Nadleśnictwa Waliły o nieodpłatne przekazanie szyn, które byłyby niezbędne przy budowie mostu w Królowym Stojle.

Ad. 5.

Pan Wiesław Kulesza - Wójt Gminy przedstawił informacje o pracy Wójta w okresie międzysesyjnym. (informacja stanowi załącznik Nr 11 do niniejszego protokołu)

Do przedstawionej informacji uwag nie zgłoszono.

Ad. 6 a.

Przewodnicząca Rady - Pani Krystyna Klimkiewicz o omówienie tego punktu obrad poprosiła Skarbnik Gminy Gródek.

Pani Jolanta Iwaniuk - Skarbnik Gminy odczytała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2003 r., który następnie Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie jawne.

Głosowało 13 radnych.

Za - 13, przeciw - 0, wstrzymujących się - 0

W oparciu o wyniki przeprowadzonego głosowania Przewodnicząca obrad stwierdziła, że uchwała w sprawie zmian w budżecie gminy na 2003 r. została podjęta.

Uchwała Nr XII/69/03 - Stanowi załącznik Nr 12 do protokołu.

Ad. 6 b.

Skarbnik Gminy Gródek poinformowała, iż w związku z tym, że budowa ul. Wojska Polskiego w Gródku nie zostanie zakończona w tym roku, płatność zostanie dokonana w roku 2004. W związku z powyższym środki finansowe przeznaczone na tą inwestycję zostaną zgromadzone na subkoncie podstawowego rachunku i nie będzie trzeba ujmować ich w planach wydatków na przyszły rok.

Przewodnicząca obrad poddała projekt uchwały pod głosowanie jawne. Głosowało 13 radnych.

Za - 13, przeciw - 0, wstrzymujących się - 0

W oparciu o wyniki przeprowadzonego głosowania Przewodnicząca obrad stwierdziła, że uchwała w sprawie wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2003 została podjęta.

Uchwała Nr XII/70/03 - Stanowi załącznik Nr 13 do protokołu.

Ad. 6 c.

Wójt Gminy Gródek poinformował, że Pańtwo Falkowscy chcą przekazać Gminie Gródek działkę - drogę rolną. Działka ta umożliwi zorganizowanie rolnikom ze wsi Zielona i Zubry dojazdu na ich łąki. Koszty darowizny poniesie Gmina Gródek.

Radny Jerzy Karpiuk - Jak wysokie to będą koszty?

Wójt Gminy - Nie wiem, ale na pewno będzie to kwota niższa niż 500 zł.

Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały w sprawie przejęcia darowizny w postaci nieruchomości gruntowej i zarządziła przeprowadzenie głosowania jawnego. Głosowało 13 radnych.

Za - 13, przeciw - 0, wstrzymujących się - 0

W oparciu o wyniki przeprowadzonego głosowania Przewodnicząca obrad stwierdziła, że uchwała w sprawie przejęcia darowizny w postaci nieruchomości gruntowej została podjęta.

Uchwała Nr XII/71/03 - Stanowi załącznik Nr 14 do protokołu.

Ad. 6 d.

Wójt Gminy poinformował, że podjęcie tej uchwały umożliwi przeprowadzenie transakcji polegającej na zniesieniu współwłasności na działce należącej do Gminy Gródek i Pana Grzegorza Zawadzkiego. Pan ten wystąpił z wnioskiem o zniesienie tej współwłasności. Wszelkie koszty z tym związane poniesie Pan Zawadzki.

Przewodnicząca Rady przytoczyła projekt uchwały w sprawie zniesienia współwłasności nieruchomości i zarządziła przeprowadzenie głosowania jawnego. Głosowało 13 radnych.

Za - 13, przeciw - 0, wstrzymujących się - 0

W oparciu o wyniki przeprowadzonego głosowania Przewodnicząca obrad stwierdziła, że uchwała w sprawie zniesienia współwłasności nieruchomości została podjęta.

Uchwała Nr XII/72/03 - Stanowi załącznik Nr 15 do protokołu.

Ad. 6 e.

O omówienie tego punktu obrad Przewodnicząca Rady poprosiła Skarbnik Gminy - Panią Jolantę Iwaniuk, która poinformowała, że projekt uchwały w sprawie ustalenia planu inwestycji gminnych na lata 2004 - 2006 został opracowany w oparciu o plan inwestycyjny przyjęty przez Komisję Budżetu i Rozwoju Gospodarczego. Nie są ujęte tu wszystkie inwestycje - mówiła Skarbnik Gminy - gdyż np. budowa drogi powiatowej nie jest naszym wydatkiem inwestycyjnym, czy też nie wszystkie prace modernizacyjno - remontowe są inwestycjami.

Przewodnicząca Rady - Pani Krystyna Klimkiewicz przypomniała, iż wpłyną wniosek od Sołtysów aby modernizację drogi Waliły Stacja - PGR Waliły umieścić w planie inwestycyjnym na 2004 r. A jak wynika z załącznika do projektu uchwały, inwestycja ta planowana jest na 2005 r. - mówiła Przewodnicząca.

Wójt Gminy Gródek poinformował, że droga ta jest jedną z nielicznych w naszej gminie, która nie jest drogą powiatową. Możemy starać się na nią o środki z Unii Europejskiej. Gdybyśmy ujęli ją w planie na 2004 r. ciężko byłoby pozyskać na jej modernizację środki z zewnątrz. Lepiej więc jest poczekać i zmodernizować ją za większe pieniądze, bardziej profesjonalnie.

Przewodnicząca Rady zasugerowała, żeby drogę tę zacząć robić zaraz po przetargach, nie na koniec lecz na początku roku.

Wójt Gminy poinformował, iż plan ten jest jedynie po to aby mieć ogólne rozeznanie co i kiedy należy zrobić, bo jak wiadomo zawsze mogą być przesunięcia w realizacji. Np. na 2004 r. zaplanowana została budowa ul. Piaskowej i kanalizacji sanitarnej w Zarzeczanach. Na inwestycje te nie otrzymaliśmy promesy z Sapardu. Jeżeli nie otrzymamy dodatkowego wsparcia z zewnątrz trudno nam będzie te inwestycje w 2004 r. zrealizować.

Podobnie jest z 2005 r. Na ten rok - kontynuował Wójt - została zaplanowana termomodernizacja budynku GOK. Na dzień dzisiejszy nie mamy jednak uregulowanych spraw własności gruntów.

Wójt zaproponował dopisać na 2005 r. termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Gródku oraz zastanowić się nad termomodernizacją w 2006 r. kotłowni. Na inwestycję tą można uzyskać środki z NFOŚ i WFOŚ. Termomodernizacja kotłowni, z pewnością da nam możliwość ubiegania się o nagrody w konkursach ekologicznych.

Poinformował także, że od nowego roku wzrosną wydatki na oświetlenie, gdyż Gmina będzie musiała płacić za oświetlenie dróg powiatowych i wojewódzkich. W związku z powyższym należy podjąć decyzję o zmianie systemu oświetleniowego na bardziej energooszczędny. Koszt instalacji takiego systemu jest ogromny (Gmina Supraśl zapłaciła ok. 450.000 zł), ale przyszłe oszczędności znaczne, nawet do 50%.

Pani Krystyna Klimkiewicz - Przewodnicząca Rady, po konsultacji z Sołtysem PGR Walił, poinformowała, że został wystosowany do Agencji Nieruchomości Rolnych wniosek o dotację na modernizację drogi PGR Waliły - Waliły Stacja. Gdyby Agencja przyznała dotację, inwestycję tą można byłoby rozpocząć w 2004 r.

Wójt Gminy przystał na tą propozycję.

Radna Adela Czaban zauważyła, iż w projekcie budżetu zaplanowana została budowa drogi rolniczej w Zarzeczanach, w planowanych inwestycjach na 2004 - 2006 inwestycja ta nie widnieje. Skarbnik Gminy poinformowała, że na budowę tej drogę została przyznana dotacja z Urzędu Marszałkowskiego w ramach Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich. W związku z tym, że część pieniędzy pochodzi ze środków własnych Gminy a część z dotacji - inwestycja ta musiała być ujęta w projekcie budżetu. Punkt dotyczący tej drogi zostanie dopisany w planowanych inwestycjach na lata 2004 -2006.

Radny Jerzy Karpiuk zapytał jak długo rury z azbestu mogą leżeć pod ziemią. Zaproponował, aby nie układać chodników w miejscach gdzie leżą te rury.

Wójt Gminy poinformował, iż w Gminie Gródek aż 80% rur azbestowych doprowadza wodę do naszych kranów. Wymiana ich wiązałaby się z ogromnymi kosztami. Jednak inwestycja ta jest nie unikniona - wcześniej czy później Unia Europejska nakaże ich wymianę i mam nadzieję, że również przekaże na ten cel środki finansowe.

Przewodnicząca Rady - Pani Krystyna Klimkiewicz prosiła o wyjaśnienie dlaczego przy 4 punkcie planu inwestycji gminnych na 2006 r. widnieje słowo “modernizacja” ul. Tartacznej a nie “utwardzenie asfaltem”.

Wójt Gminy Gródek wyjaśnił, że w tym przypadku, gdzie do końca jeszcze nie jest wyjaśnione jakim materiałem ulica ta będzie utwardzana, słowo “modernizacja” jest najodpowiedniejsze. Poza tym przy modernizacji jest uproszczona procedura - nie trzeba zezwolenia na budowę a jedynie zgłoszenie.

Radna Irena Wysocka zauważyła, że w Gródku modernizuje się o wiele więcej ulic niż w Waliłach Stacji. “Zróbmy coś i dla Walił Stacji” - apelowała Radna.

Przewodnicząca Rady dodała, iż w Gródku są 33 ulice a w Waliłach Stacji 18 + 1 nowowybudowana.

Wójt Gminy - Pan Wiesław Kulesza poinformował, że proporcja ta nie jest wcale taka ogromna. W pierwszym etapie zaplanowana została budowa i modernizacja tych ulic, gdzie była budowana kanalizacja sanitarna. Nie doprowadzenie tych ulic do porządku spowoduje, iż będziemy musieli wyłożyć duże kwoty z budżetu na oczyszczenie z piasku studzienek kanalizacyjnych. Zauważył, że w ostatnim czasie nie budowano za pieniądze z budżetu gminy ani ulic w Gródku, ani w Waliłach Stacji. Powodem tego była konieczność doprowadzenia medii (wody i kanalizacji). Teraz powoli "ruszymy" z budową ulic, choć jak wiadomo są to inwestycje bardzo kosztowne.

Sołtys wsi Waliły - Pani Bożena Adamczyk zasugerowała aby, podobnie jak to mam miejsce w Białymstoku, do każdej nowobudowanej ulicy dopłacali mieszkańcy. "Kiedy chcieliśmy zmodernizować ulicę w Waliłach, kazano dopłacić nam 10% wartości. Podobnie można zrobić w Gródku i wtedy nie będzie problemu i kłótni." - mówiła.

Wójt Gminy zauważył, że inwestycje zawsze są drażliwym tematem. Przyjdzie taki moment - mówił - że wszystkie wsie trzeba będzie doprowadzić do porządku. Gdy wejdziemy do Unii Europejskiej możliwe, że będziemy płacić za złe oczyszczanie ścieków. W przypadku wsi Waliły najlepszym rozwiązaniem byłoby zorganizowanie przydomowych oczyszczalni ścieków. W tym celu należy zbadać ile osób byłoby takim rozwiązaniem zainteresowanych oraz złożyć stosowny wniosek.

Więcej uwag nie wniesiono. Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały w sprawie ustalenia planu inwestycji gminnych na lata 2004 -2006 i zarządziła przeprowadzenie głosowania jawnego. Głosowało 12 radnych (w czasie głosowania nieobecny był Radny Janusz Michał Cimochowicz).

Za - 11, przeciw - 0, wstrzymujących się - 1

W oparciu o wyniki przeprowadzonego głosowania Przewodnicząca obrad stwierdziła, że uchwała w sprawie ustalenia planu inwestycji gminnych na lata 2004 - 2006 została podjęta.

Uchwała Nr XII/73/03 - Stanowi załącznik Nr 16 do protokołu.

Ad. 6 f.

Skarbnik Gminy - Pani Jolanta Iwaniuk poinformowała, że konieczność podjęcia uchwały w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji z budżetu Gminy Gródek podmiotom nie zaliczonym do sektora finansów publicznych i nie działającym w celu osiągnięcia zysku na realizację zadań Gminy, sposobu rozliczania dotacji oraz kontroli wykonywania zadań, wynika z wejścia w życie ustawy o pożytku publicznym, która nakłada na samorządu zmiany zasad w trybie udzielania dotacji. Niepodjęcie tej uchwały będzie skutkowało zakazem udzielania dotacji podmiotom publicznym nie działającym dla zysku , m.in. dla Caritas i klubu sportowego „Gryf”.

Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały, a następnie zarządziła przeprowadzenie głosowania jawnego. Głosowało 13 radnych.

Za - 13, przeciw - 0, wstrzymujących się - 0

W oparciu o wyniki przeprowadzonego głosowania Przewodnicząca obrad stwierdziła, że uchwała w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji z budżetu Gminy Gródek podmiotom nie zaliczonym do sektora finansów publicznych i nie działającym w celu osiągnięcia zysku na realizację zadań Gminy, sposobu rozliczania dotacji oraz kontroli wykonywania zadań została podjęta.

Uchwała Nr XII/74/03 - Stanowi załącznik Nr 17 do protokołu.

Ad. 6 g.

Wójt Gminy - Pan Wiesław Kulesza poinformował, że zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, prowadzenie zadań związanych ze szkolnictwem należy do Gminy. Władze Białegostoku podjęły uchwałę zawierającą zapis, że za dzieci z danej gminy uczęszczające do przedszkola w Białymstoku należy płacić. W naszej gminie jest jedno takie dziecko, mieszkające we wsi Kołodno, za które miesięcznie musimy dopłacać 143 zł. W chwili obecnej musimy uregulować dług w wysokości 1.000 zł (za okres 7 miesięcy).

Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały, a następnie poddało go pod głosowanie jawne. Głosowało 13 radnych.

Za - 13, przeciw - 0, wstrzymujących się - 0

W oparciu o wyniki przeprowadzonego głosowania Przewodnicząca obrad stwierdziła, że uchwała w sprawie powierzenia przez Gminę Gródek, Gminie Białystok zadań publicznych w zakresie oświaty i wychowania została podjęta.

Uchwała Nr XII/75/03 - Stanowi załącznik Nr 18 do protokołu.

Ad. 7.

O omówienie tego punktu obrad Przewodnicząca Rady poprosiła Wójta Gminy - Pana Wiesława Kulesza.

Wójt Gminy poinformował, że Rada Powiatu ustaliła zadania inwestycyjne w zakresie dróg w poszczególnych gminach. W Gminie Gródek zaplanowane zostały 3 inwestycje: modernizacja drogi Zabłudów - Gródek, utwardzenie asfaltem drogi Gródek - Bielewicze (2005 r.) i drogi Waliły Stacja - Słuczanka (2006 r).

Pojawiła się nowa sytuacja. Właściciele firmy “Bradro” zwrócili się do nas z żądaniem aby dać im gwarancję, iż będą mogli w przyszłości non stop jeździć drogami do szosy krajowej. Ani my, ani Powiat nie jest w stanie złożyć takiej deklaracji. Powiatowy Zarząd Dróg wyszedł z propozycją aby kosztem którejś z zaplanowanych na lata 2004-2007 przez Radę Powiatu inwestycji w Gminie Gródek, utwardzić asfaltem drogę do Nowosiółek. Propozycja jest aby drogę Waliły Stacja - Słuczanka zmodernizować częściowo, a resztę przewidzianych na tą inwestycję wydatków przenieść na modernizację drogi do Nowosiółek. Oczywiście nie jest powiedziane, że Rada Powiatu przystanie na powyższą propozycję i pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek. Uważam jednak, że takie rozwiązanie byłoby najodpowiedniejsze. Jakie jest stanowisko Rady w tym względzie? - pytał Wójt.

Radna Irena Wysocka zaproponowała, aby drogę tą robić kosztem drogi Gródek - Bielewicze.

Radny Jerzy Karpiuk zapowiedział, że w przypadku pozytywnych zmian, właściciele firmy “Bradro” będą chcieli rozbudowywać firmę oraz zwiększyć zatrudnienienie nawet do 150 osób. Sytuacja taka na pewno byłaby bardzo korzystna dla naszej Gminy. Nie powinniśmy zatem podejmować decyzji hamujących rozwój tej firmy.

Radna Adela Czaban prosiła o wyjaśnienie które z zaplanowanych przez Powiat Białostocki zadań inwestycyjnych będą realizowane w 2004, 2005, 2006 i 2007 r. “W którym roku będzie modernizowana droga do Nowosiółek?” - pytała.

Wójt Gminy wyjaśnił: “Droga Zabłudów - Gródek - na dzień dzisiejszy planowane są działania do przygotowania dokumentacji, w 2005 r. - droga Gródek - Bielewicze, a w 2006 r. - droga Waliły Stacja - Słuczanka”.

Radny Włodzimierz Grycuk mówił: “Firma “Bradro” przejęła w 2003 r. upadającą firmę z ogromnym zadłużeniem. Firma ta przeciż może też kiedyś upaść.” Apelował aby przeanalizować perspektywy istnienia tej firmy w 2004 i 2005 r.

Radny Jerzy Karpiuk ustosunkowując się do wypowiedzi Radnego Włodzimierza Grycuka stwierdził, iż upadek firmy nie powinien mieć wpływu na decyzję o ewentualnej budowie drogi do Nowosiółek - “Tam przecież mieszkają ludzie, którym droga ta jest potrzebna” - mówił Radny.

Przewodnicząca Rady - Pani Krystyna Klimkiewicz: miała wątpliwości: "Ulica Sosnowa zostanie wyasfaltowana na odcinku od byłej szkoły do "Hubertusa" a odcinek od "Hubertusa" do Słuczanki po 2007 r., czy tak?” - pytała.

Wójt Gminy wyjaśnił, że w tej sprawie zostanie złożony wniosek. Rada Powiatu może go jednak rozpatrzyć negatywnie.

Pani Anna Grycuk - Radna Powiatu zachęcała do złożenia wniosku dotyczącego przesunięcia zaplanowanych przez Powiat Białostocki inwestycji drogowych. “Wniosek ten jest realny do zrealizowania. Konieczność budowy drogi do Nowosiółek można uzasadnić istnieniem ogromnego zakładu produkcyjnego, dla którego droga ta jest niezbędna. Nie obiecuję, że wniosek przejdzie ale ma napewno duże szanse powodzenia” - mówiła.

Radna Grażyna Danesh - “Na pewno wszystkie drogi są ważne. W tym przypadku ogromnym argumentem przemawiającym za koniecznością modernizacji tej drogi jest fakt, że samochody jadą przez 2 wsie: Załuki i Nowosiółki.” Przypomniała, że planowana jest budowa drogi Waliły Stacja - PGR Waliły - “Wszystkie samochody będą jechać tą drogą, a nie przez Słuczankę” - mówiła.

Przewodnicząca Rady zasugerowała, iż w związku z tym priorytetowo należy uwzględnić budowę drogi Waliły Stacja - PGR Waliły.

Radna Grażyna Danesh - zauważyła, że jeżeli Agencja Nieruchomości Rolnych przychylnie potraktuje prośbę Sołtysa PGR i przekaże środki to droga ta na pewno zostanie potraktowana priorytetowo.

Radny Janusz Michał Cimochowicz zaproponował, aby zakończyć te debaty i przejść do głosowania.

Przewodnicząca Rady - Pani Krystyna Klimkiewicz zapytała: “Kto z Państwa Radnych jest za dokonaniem zmian w planie inwestycyjnym w zakresie dróg powiatowych dotyczących Gminy Gródek na lata 2004 - 2007, które przedstawił Wójt Gminy Gródek?”

Głosowało 13 radnych.

Za - 12, przeciw - 0, wstrzymujących się - 1

Na podstawie przeprowadzonego głosowania Przewodnicząca Rady stwierdziła, że Rada stoi na stanowisku dokonania zmian w planie inwestycyjnym w zakresie dróg powiatowych dotyczących Gminy Gródek na lata 2004 - 2007.

Ad. 8.

Przewodnicząca obrad Pani Krystyna Klimkiewicz stwierdziła, że porządek obrad XII Sesji Rady Gminy został wyczerpany. Podziękowała radnym Rady Gminy, sołtysom oraz wszystkim przybyłym na dzisiejsze obrady za aktywny w nich udział.

Obrady zostały zamknięte o godzinie 1330.

Po zakończeniu obrad Przewodnicząca Rady zaprosiła wszystkich na spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyli m.in.Ksiądz Andrzej Sadowski oraz Ksiądz Eugeniusz Michalczuk.

Integralną część protokołu stanowią załączniki (kart - 52), wymienione poniżej:

Nr 1 - porządek obrad (kart - 1),

Nr 2 - lista obecności radnych (kart - 1),

Nr 3 - lista obecności sołtysów (kart - 1),

Nr 4 - lista obecności gości zaproszonych (kart - 1),

Nr 5 - odpowiedź Wójta Gminy Gródek na interpelację Radnego Włodzimierza Grycuk (kart -1),

Nr 6 - pismo z dnia 27 listopada 2003 r. od Posła na Sejm RP Pana Marka Zagórskiego (kart - 1),

Nr 7 - prośba członków PZERiI z siedzibą w Gródku o utworzenie Domu Spokojnej Starości (kart - 1),

Nr 8 - pismo z dnia 16 grudnia 2003 r. od rolników ze wsi Załuki dotyczące utworzenie Domu Spokojnej Starości (kart - 1),

Nr 9 - podanie z dnia 29 grudnia 2003 r. dotyczące modernizacji drogi Waliły Stacja - PGR Waliły (kart - 1),

Nr 10 - informacja o sytuacji finansowej GKS "Gryf" (kart - 2),

Nr 11 - informacja o pracy Wójta Gminy Gródek w okresie międzysesyjnym (kart - 5),

Nr 12 - uchwała Nr XII/69/03 w sprawie zmian w budżecie gminy na 2003 r. (kart - 8),

Nr 13 - uchwała Nr XII/70/03 w sprawie wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2003 (kart - 2),

Nr 14 - uchwała Nr XII/71/03 w sprawie przejęcia darowizny w postaci nieruchomości gruntowej (kart -1),

Nr 15 - uchwała Nr XII/72/03 w sprawie zniesienia współwłasności nieruchomości (kart - 1),

Nr 16 - uchwała Nr XII/73/03 w sprawie ustalenia planu inwestycji gminnych na lata 2004 -2006 (kart - 2),

Nr 17 - uchwała Nr XII/74/03 w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji z budżetu Gminy Gródek podmiotom nie zaliczonym do sektora finansów publicznych i nie działającym w celu osiągnięcia zysku na realizację zadań Gminy, sposobu rozliczania dotacji oraz kontroli wykonywania zadań (kart - 17),

Nr 18 - uchwała Nr XII/75/03 w sprawie powierzenia przez Gminę Gródek, Gminie Białystok zadań publicznych w zakresie oświaty i wychowania (kart - 1),

Na tym protokół zakończono i podpisano.

Załączniki do niniejszego protokołu są do wglądu w Urzędzie Gminy Gródek, pok. Nr 2.

1

18

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy w Gródku

Wytwarzający/odpowiadający: Dorota Bójko

Wprowadzający: Dorota Bójko

Data modyfikacji: 2004-02-05

Opublikował: Dorota Bójko

Data publikacji: 2004-02-05