Sprawozdanie z realizacji zadań wynikających z GPPiRPA w 2005 r.
I N F O R M A C J A
o realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2005 r.
Mając na względzie diagnozę problemów, określoną w Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2005 oraz generalny wniosek o konieczności prowadzenia zintegrowanej działalności profilaktycznej - Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych inicjując działania w 2005 r., szczególną uwagę kierowała na zadania w zakresie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.
We współpracy ze szkołami funkcjonującymi na terenie Gminy oraz Ośrodkiem Profilaktyki i Terapii Uzależnień, zostały zrealizowane dwa profesjonalne programy profilaktyczne, rekomendowane przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a mianowicie:
1) Program Profilaktyczny „NOE II”, będący kontynuacją przeprowadzonego w ubiegłym roku Programu „NOE”;
2) Program Profilaktyczny „DEBATA”.
W 2005 r. Gmina Gródek uczestniczyła w kolejnej - czwartej edycji Ogólnopolskiej Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, skierowanej do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. W ramach kampanii zostały zorganizowane imprezy sportowe i edukacyjne, propagujące sport jako alternatywę dla używek. W szkołach przeprowadzono pięć konkursów: „Co zrobisz, gdy wygrasz ? Co zrobisz, gdy przegrasz ?”, „Jak wypocząć z trzeźwym umysłem ?”, „Mierz wysoko !”, „Ja wśród innych”, „Napisz do Dudka”. Wśród laureatów tych konkursów są również uczniowie z naszej gminy - klasa IIIb Publicznego Gimnazjum w Gródku została nagrodzona za udział w konkursie „Ja wśród innych”, którego celem było ukazanie dzieciom i młodzieży postaw i zachowań, które leżą u podstaw prawidłowych związków między ludźmi. W Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” w 2005 r. uczestniczyło ponad 930 samorządów w całej Polsce.
Ponadto Gminna Komisja wspierała realizację szkolnych programów profilaktyki, dofinansowując zajęcia, promujące zdrowy styl życia, organizowane podczas ferii zimowych, Święta Wiosny, Dnia Dziecka, a także pozalekcyjne zajęcia sportowe.
W ramach zadań w zakresie udzielania rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej, Gminna Komisja:
Wspierała działalność świetlicy profilaktyczno - wychowawczej przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej;
Sfinasowano pobyt 25-osobowej grupy dzieci z rodzin z problemem alkoholowym na koloniach socjoterapeutycznych w Jastarni, zorganizowanych przez Stowarzyszenie „DROGA”. Oprócz oferty programowej organizatorzy kolonii zapewnili uczestnikom wyprawki szkolne w postaci tornistrów wypełnionych podstawowymi przyborami szkolnymi. W ramach współpracy, Stowarzyszenie „DROGA” zorganizowało w okresie Świąt Bożego Narodzenia imprezę choinkową w Hotelu „Gołębiewski”, w której uczestniczyło 70 dzieci z naszej gminy, a także przygotowało świąteczne paczki żywnościowe;
Wspierała działalność punktu konsultacyjnego dla osób uzależnionych od alkoholu i członków ich rodzin, w którym z 38 osobami nadużywającymi alkoholu przeprowadzono rozmowy interwencyjne motywujące do podjęcia leczenia, a także udzielono pomocy psychospołecznej 10 osobom współuzależnionym.
W stosunku do jednej osoby Komisja podjęła czynności zmierzające do orzeczenia przez Sąd zastosowania obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu;
4. Dofinansowała szkolenia z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
W ramach Gminnego Programu realizowano również zadania w zakresie wspierania funkcjonowania stowarzyszeń abstynenckich poprzez dofinansowanie kosztów lokalowych Klubu Abstynentów oraz poprzez pomoc psychospołeczną świadczoną przez specjalistę z punktu konsultacyjnego.
W zakresie zadań polegających na zwiększeniu dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu, dokonywano zwrotów kosztów za dojazdy na terapię w Poradni Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Białymstoku.
W 2005 r. Gminna Komisja odbyła 9 posiedzeń, na których oprócz spraw programowych realizowała zadania, wynikające z art. 18 ust. 3a ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w zakresie opiniowania zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałą Rady Gminy w sprawie ustalenia liczby i zasad usytuowania punktów sprzedaży napojów alkoholowych. Komisja wydała łącznie 26 postanowień o zgodności punktów sprzedaży z wyżej wymienionymi uchwałami.
W 2005 r. na terenie gminy funkcjonowało:
22 punktów, prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia poza miejscem sprzedaży ( w 2004r. - 22), z których:
- 8 prowadziło wyłącznie sprzedaż napojów o zawartości do 4,5% alkoholu i piwa,
- 14 oprócz napojów o zawartości do 4,5% i piwa prowadziło również sprzedaż napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (limit - 25);
7 punktów, prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia w miejscu sprzedaży (w 2004 r. - 7), z których:
- 5 prowadziło wyłącznie sprzedaż napojów o zawartości do 4,5% alkoholu i piwa,
- 2 oprócz napojów o zawrtości do 4,5% i piwa prowadziły również sprzedaż napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (limit - 7).
Łączna wysokość środków finansowych z tytułu opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w 2005 r. wyniosła 51.029,66zł.
Na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wykorzystano w 2005 r. 32.576,23zł, w tym:
na działania profilaktyczne oraz z zakresu pomocy psychospołecznej, skierowane głównie do dzieci i młodzieży - 19.694,82zł, z czego:
- 1.398,18zł na wsparcie realizacji szkolnych programów profilaktyki (ferie, Święto Wiosny, Dzień Dziecka),
- 1.781,00zł na wsparcie pozalekcyjnych zajęć sportowych,
- 2.765,64zł na realizację programów profilaktycznych,
- 13.750,00 zł na kolonie socjoterapeutyczne w Jastarni;
na funkcjonowanie punktu konsultacyjnego dla osób z problemem alkoholowym - 6.529,20zł, z czego:
- 5.817,60zł na wynagrodzenie specjalisty,
- 354,20zł na szkolenia z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
- 375,40zł na koszty sądowe związane ze sporządzeniem opinii przez biegłego;
koszty lokalowe związane z funkcjonowaniem świetlicy opiekuńczo-wychowawczej i Klubu Abstynentów 3.205,71zł (koszty remontowe, energia cieplna i elektryczna);
zwrot kosztów za dojazdy na terapię w Poradniach Terapii Uzależnienia od Alkoholu - 1.521,60zł;
na koszty posiedzeń Komisji - 1.624,90zł.
Gródek, 2006 - 01 - 31 Przewodnicząca
Gminnej Komisji Rozwiązywania
Problemów Alkoholowych
mgr Lilia Waraksa
5
Metryka strony